Тема: «Дивись так,
щоб побачити; слухай так, щоб почути».
В.Сухомлинський. Я
хочу сказати своє слово.
Мета: вчити учнів
розуміти текст, виділяти головне. Аналізувати, спонукати
дітей до словесної творчості; розвивати уміння
помічати та
простежувати
причинно-наслідкові зв’язки; виховувати любов,
бережливе ставлення
до природи та екологічну культуру школярів.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, картки для
розширення поля
читання, мікрофон.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вже дзвінок нам дав сигнал-
Працювати час настав,
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
ІІ. Мовленнєва розминка
1. Читайте, запам’ятовуйте!
Зранку злива здивувала-
Всю пилюку позмивала:
З листя, з прутиків лози,
Із сухої
дерезии
Після зливи і грози-
Світ чистіший від сльози
Г.Чубач
2.Читайте, знайдіть «зайве» слово
Вода, водичка, підводний, водій, водяний.
Мило, милуватися, мильниця, милитися, мильце.
Гуси, гусячий, гусінь, гусак, гусятниця.
3.Розчитування за складовою таблицею
ІІІ. Перевірка домашнього
завдання
Гра «Хто краще»
Конкурс на кращого читця вірша Д.Павличка «Небеса прозорі»
Орієнтовне оцінювання: діти отримують «кленові» листочки різного
кольору
Оранжеві листочки – високий рівень,
Жовті листочки – достатній рівень,
Зелені листочки – середній рівень.
ІV.
Актуалізація опорних знань учнів
-
Діти протягом тижня
ми спостерігали за станом неба. Яке воно, осіннє небо?
Відповіді дітей.
V. Повідомлення теми уроку
Прочитайте
сдЯ рмфХ тно
Онт Чзвш Упрс
Сжкм Кон А
лдпн Зку А пв Т ни И
ор Сдсф Воп О нук Є нл
Спм Луч О я.юнь В вба
Опрд
-
«Я хочу сказати
своє слово» - це назва оповідання В.Сухомлинського, з яким ми сьогодні
познайомимося
-
VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Робота над оповіданням В.Сухомлинського «Я хочу сказати своє слово»
(с.22-23)
1.Читання оповідання вчителем
-Чи сподобалось вам оповідання? Чим саме?
- Як звали головну героїню оповідання?
2.Словникова робота
Вправи на розширення кута зору
ПО .
ЛЕ НЕ . БО
РА
. НОК ТИ .
ХИЙ
ОСІН .
НЄ
ВЧИ . ТИСЯ
ТРИ . ВОЖНЕ ТРЕПЕ .
ТАЛО
Трепет – легке, слабке тремтіння, дрижання,
безперервне, незначне коливання.
3. Повторне читання оповідання учнями напівголосно, -
кожен у своєму темпі. Гра «Бджілки».
4. Аналіз змісту оповідання з елементами
вибіркового читання
- Учні якого класу є героями оповідання?
- Чи давно вони ходять до школи?
- Чому ви так вважаєте? Доведіть словами
тексту.
- Куди пішли діти з Катериною Іванівною?
- Який був день? Прочитайте.
- Чому в степу було сумно?
- Яке завдання поставила вчителька перед
дітьми?
- Як діти поставилися до цього завдання?
- Чому вчителька не похвалила дітей?
- Де стояла маленька Валя?
- Про що запитала її вчителька?
- Яке слово сказала Валя?
- Як відреагували на це слово діти?
- Що вони відразу побачили в небі?
- Чому небо було сумне, зажурене?
- З чим автор порівнює небо?
Фізкультхвилинка
А тепер відпочинемо, а заодно перевіримо, як
ви любите свою землю, природу.
-Діти, якщо не смітите на вулицях,- сплесніть
у долоні!
-Якщо ви не спалюєте у дворі листя, дим якого
забруднює повітря шкідливими речовинами,- почухайте свої носики.
-Якщо ви не розбиваєте скляні пляшки, не
кидаєте їх на землю, у травичку, в річку,- погладьте себе по голівці.
-Якщо ви обговорюєте з батьками
екологічні проблеми села, - підніміть руки!
-Якщо болить душа, коли бачите понівечене дерево,
зрубану ялинку, забруднену річку- покладіть руку на серце!
-Якщо ви хочете дружити з природою, жити з нею
в злагоді, красі, мирі- візьміть один одного за руки і підніміть їх угору!
Вправи для очей, губ і язика
Швидко розплющити і
заплющити очі;
колові оберти очима;
подивитися далеко;
допомогти пір’їнці
підлетіти;
облизати смачне
варення;
дістати язиком носа і
підборіддя;
усміхнутися відкритим і закритим ротом.
5. Читання оповідання учнями
Гра «Диктор телебачення»
Читати текст,
періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів
6. Гра «Розвідники»
Скільки разів у
тексті зустрічається слово
І група – небо
ІІ група – діти
7. Гра «Буксир».
Робота в парах.
Учень, що має добре
розвинені читацькі навички, «веде іншого. А дитина, що має менш розвинені
читацькі навички, намагається досягти більш високого темпу читання.
8. Гра «Чи є таке речення в оповіданні?»
Учитель читає речення, учні відповідають,
знайшовши речення в тексті.
-Був тихий осінній
вечір. (Ні)
-Вони дивилися в небо
і думали. (Є)
-Праворуч стояла
маленька Валя. (Ні)
-І діти дивилися в
його лагідні сині-сині осінні ночі. (Ні)
9. Гра «Кому належать ці слова»
-Сьогодні ми будемо
розповідати про осіннє небо. (Учителька)
-Я хочу сказати своє
слово. (Валя)
-Небо ласкаве… (Валя)
-Яке ж твоє слово про
небо? (Учителька)
10. Робота над малюнком
- Доберіть речення з
тексту до малюнка
VІІ.
Закріплення вивченого матеріалу
1.
Творча робота з текстом
-Змініть пору року в
тих частинах оповідання, де це доречно.
- Яке оповідання
сподобалось вам найбільше? Чому?
Пофантазуйте і
намалюйте осіннє небо (уявно).
Фізкультхвилинка
Пропоную вам діти
уявити себе квітами. Наш вірш перетворимо на невелику виставу.
Ми квіти осінні, (Діти присідають)
З-під листя
виходимо. (Встають)
Голівки підводимо
І руки-листочки до
сонця ясного (Підводять голови,
піднімають руки вгору)
Нас вітерець
нахиляє (Нахиляються
в різні боки)
І на місця
підганяє
(Сідають за парти)
2. Порівняльна характеристика неба восени і весною
-Що спільного в ці пори року?
Небо весняне:
Небо осіннє:
лагідне
сіре
ласкаве
похмуре
всміхнене чисте дощове
привітне
непривітне
грайливе блакитне плакуче
безхмарне
безхмарне
чисте безхмарне чисте
тепле
мовчазне
гомінке прозоре низьке
блакитне
прозоре
прозоре
тривожне
високе
сумне
3. Рольова гра «Репортер»
- Проведення інтерв’ю «Яким хочуть бачити небо мешканці нашого села?»
1-й учень: Я, мешканець села Бондарі, хочу, щоб усі
наші жителі дихали
свіжим повітрям, щоб ніхто
не хворів, і щоб над нашим селом
було завжди мирне, чисте і прозоре небо.
2-й учень: Я хочу, щоб небо було світлим і прозорим,
щоб більше було
сонячних днів. Тоді влітку
щодня можна купатися, бігати, грати у
футбол.
3-й учень: Я хочу, щоб небо було грайливим, щоб діти всієї
України
співали, читали вірші,
малювали, і були щасливими.
Дівчинка: Я хочу бачити небо блакитним, а в ньому - золоте сонечко і
журавлів. Щоб усі ми жили в
мирі та злагоді.
Фермер: А я, як фермер, хочу щоб небо було сонячним,
дарувало багато
сонця і тихих дощів на пшеничні лани, щоб усі люди були
багатими і заможними.
4. Відомості про автора
В.Сухомлинський народився у 1918 році в с. Василівка на Кіровоградщині
в незаможній родині. Понад 35 років працював учителем і директором школи. 32
роки вів педагогічний щоденник, в якому записував свої спостереження за
поведінкою дітей. А потім його роздуми виливалтся на папір і ставали книгами. Для
найменших діток він написав 1500 художніх мініатюр-казок.
VІІ. Рефлексія
Чого вчилися діти?
Що нового ви дізналися на уроці?
Гра «Мікрофон» Продовжіть
думку:
На уроці я
дізнався………
зрозумів………
вчився ……....
хотів би…….
VІІ.
Домашнє завдання

Комментариев нет:
Отправить комментарий